CNC Ahşap Torna Makineleri
cnc ahşap torna makinesi

Yerli Üretim Cnc Ahşap Torna Makineleri

Teknolojinin gelişimi ile birlikte günümüzde imalat ve makine sektörü için çok önemli olan CNC torna tezgahları hem hız kazandırmak hem de bilgisayar destekli orantılı parçalar üretmek açısından son derece önemlidir. Günümüzde iş gücü gereksinimi azaltmak ve çok daha kısa sürelerde üretim yaparak tam bir fabrikasyon uygulamak için tercih edilmektedirler. 

Cnc Nedir?

Tam fabrikasyon üretim yapmak isteyenler için CNC nedir sorusu gündeme gelmektedir. CNC’nin tam açılımı Computer Numerical Control olup çalışma mantığı olarak takım tezgahlarının harf, sayı ve benzeri sembollerden meydana gelerek ve üretim amacına göre kodlanmış komutlar vasıtasıyla işletilmesi, aynı zamanda da tezgah kontrol ünitesinden parça programı elde etmeye yarayan bir sistemdir. CNC sayesinde tezgah kontrol ünitesinde bilgisayar destekli çalışması sonucunda üretim sürecinde her aşamada durdurma, gerekli olan değişiklikleri yapabilme, yeniden programa devam etme gibi özellikleri ayarlamak mümkün hale gelmekte ya da istenen programları hafızaya dahil etmek olanaklı olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü kullanılacak kodların yani programların bir kez yüklenmesi yeterlidir. 

Makinelerimiz

Image

2 Eksen Ahşap Torna Makinesi

Schnitzer 2 Eksen 2 Ünite Ahşap Torna Makinasının sahip olduğu üstün özellikler özenle geliştirildi.
Read More
Image

2 Eksen Şarjörlü Ahşap Torna Makinesi

Yerli üretim Schnitzer 2 Eksen 2 Ünite Şarjörlü Ahşap Torna Makinasının sahip olduğu üstün özellikler özenle geliştirildi.
Read More
Image

4 Eksen Ahşap Torna Makinesi

Schnitzer 4 Eksen 3 Ünite Ahşap Torna Makinasının sahip olduğu üstün özellikler özenle geliştirildi.
Read More
Image

4 Eksen Şarjörlü Ahşap Torna Makinesi

Schnitzer 4 Eksen 3 Ünite Ahşap Torna Makinasının sahip olduğu üstün özellikler özenle geliştirildi.
Read More
Image

4 Eksen CNC Torna, Erkek ve Dişi Zıvana Makinesi

Schnitzer 4 Eksen CNC Torna, Lükens – Erkek Dişi Zıvana Makinesinin sahip olduğu üstün özellikler
Read More

Cnc Takım Tezgahları Nelerdir?

CNC takım tezgahları farklı alanlarda kullanmak için kendi içlerinde ayrım yapılan tezgahlardan oluşmaktadır. Bu bakımdan sık kullanılan tezgahlar şu şekildedir;

 • Torna tezgahı,
 • Freze tezgahı,
 • Matkap tezgahı,
 • Delik büyütme tezgahı,
 • Taşlama tezgahı,

Tüm bu tezgahların ise kendilerine özgü kapasiteleri, çalışma koşulları ve karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Bundan ötürü yapılacak işleme göre doğru olan torna tezgahının seçilmesi son derece önemlidir. Başka bir deyişle sahip olmadığı özelliklere yönelik işlemler tezgahlara yaptırılamamaktadır.

Çalışma sırasında NC tezgahlarda hafıza olmadığından bu tür yapıya sahip tezgahlarda blok verileri sırasıyla işleme alınır ve okuma yapılır. İş parçasının imalatı sırasında tezgahın kontrol ünitesi bir bloktan elde edilen verileri okur ve tezgahta da gereken diğer işlemlerin yerine getirilmesini sağlar. Bu durum ise iş yükünü arttırmakta ve zaman kaybına neden olmaktadır.

CNC takım tezgahlarında ise yapı özellikleri NC tezgahlara göre farklılık gösterir. Daha pratik ve ekonomik üretim sağlayan CNC takım tezgahları pek çok özelliklere sahiptir.

Whatsapp İletişime Geç

Cnc Ahşap Torna Makineleri İçin Hemen Teklif Al!

Cnc Takım Tezgahlarının Özellikleri Nelerdir?

CNC takım tezgahları için baskın olan özellikler her şeyden önce parça programların tezgaha yüklenmesi ve hafızasında saklanması, böylece buradan çağrılma ile birlikte defalarca kullanmaya imkân vermesidir. Kontrol ünitesini besleyen özel bir güç kaynağı olduğu için de tezgahın enerjisinin kesilmesinde bile veriler zarar görmez ve muhafaza edilirler. Ayrıca parça programlarında yapılacak değişiklikler de istenilen her an kolaylıkla değiştirilir. Değiştirilen program ise son haliyle hafızada yer alarak kullanılır.

Bu özelliklerinin yanında CNC ahşap torna tezgahlarında görüldüğü gibi rutin işlemler sırasında döngüler doğru olarak tanımlanır ve gerekli görülen yerlerde kullanılır. Böylece döngülerin tekrarlanması ile birlikte yapılacak işlemler hızlı ve verimli sonuçlar ile tamamlanmaktadır. Bilgisayar sayesinde de CNC makinelerinde en ideal çalışma koşulları sunulur.

cnc torna

Cnc Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

CNC torna tezgahı başta olmak üzere CNC yapıya sahip takım tezgahlarının kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır;

 • Ayarlama, kontrol, ölçü, manuel hareket gibi sebeplerden ötürü oluşan zaman kayıplarını ortadan kaldırmıştır.
 • Kalifiye iş gücünü azaltır ve böylece işletmenin daha çok kâr yapmasını sağlar.
 • Yüksek hassasiyete sahip olduğu için istenen nitelikte ürünlerin yapımına yardımcı olur.
 • Tezgahın çalışma şekli her zaman aynı olup performans kaybı yaşatmaz.
 • Kişisel yapımdan kaynaklı olacak imalat hatalarının hepsini ortadan kaldırır.
 • Depolama için çok daha az yere ihtiyaç bulunmaktadır.
 • Kalıp ya da şablon gibi etmenlerden yararlanılmadığı için üretim masrafını düşürmektedir.
 • Parça üzerinde yapılacak tüm değişiklikler için sadece programı ayarlamak yeterli olmaktadır.
 • Tüm bu özellikleri ile birlikte CNC kullanılarak yapılacak imalatta büyük esnekliklerden yararlanabilirsiniz.

Cnc Torna Tezgahı Nedir?

CNC torna nedir sorusuna yanıt vermek için imalatı daha kolay ve hızlı bir hale getirmek için tasarlanmış olan CNC torna tezgahları hem işlevsel hem de ekonomik olarak öne çıkmaktadırlar. CNC torna fiyatları bakımından da uygun olduğu için işletmelerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde karşılık vermektedir.

NC torna tezgahlarında genelde X ve Z eksenli olmak üzere temel iki eksen bulunmaktadır. Böylesi yapıya sahip tezgahlarda işlem yapılması için doğrusal interpolasyon ve eğrisel interpolasyon verileri kullanılmaktadır. Devir sayısı, kesici değiştirme ya da ilerleme hızının ayarlanması gibi özelliklere de sahiptirler.

Ancak CNC torna makinesi çok daha fazla işleme alanı sunarlar. Eksen sayıları 3 ya da daha fazla olabilmektedir. Eklenen üçüncü eksen tezgah taretinin eksen hareketini ifade etmektedir. Böylece yapısal direnç artmakta, daha hassas ve ince işçilik gerektiren imalatın da yapılmasını sağlamakta ve çıkan talaşları da kesme bölgesinden uzaklaştırma gibi özelliklere sahiptir.

Bu tezgahlar en çok işleme özelliğine sahip tezgahlar olarak öne çıkmaktadır. Bu tezgahlarda en az 3 olmak üzere 4, 5, 6 ya da daha fazla eksen işlem yapabilme özellikleri ile birlikte sürekli olarak iz kontrol ile donatılmışlardır. Otomatik kesici değiştirme özelliği de kolaylık sunan başka özellikleri arasında yer almaktadır. Özellikle üç boyutlu iş parçalarının kesilmesi ve ideal profil işlemlerinin yapılması için önemli olan bu tezgahlar, yüksek kesme hızına da sahip oldukları için zamandan tasarruf yapmayı sağlamaktadırlar.

CNC ahşap torna makinelerimiz için:

Üstün özelliklere sahip makinelerimiz için hemen bizimle iletişime geçin.

Cnc Tezgahlarında Eksen Özellikleri Nelerdir?

Satılık CNC torna tezgahı almadan önce bu tezgahların temel eksen değerlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Özellikle ahşap CNC torna tezgahlarında ihtiyacı en iyi şekilde gidermek adına bu ayrımı yapılması gerekmektedir.

CNC takım tezgahları için iş parçasının ya da kesici takımın hareketleri tamamen kartezyen koordinat sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Bu koordinat sistemine göre birbirlerini dik olarak kesen X, Y, ve Z olarak 3 eksen bulunmaktadır. CNC yazılımları da buna göre çalışmaktadır.

CNC torna tezgahlarında temelde X ve Z olmak üzere 2 temel eksen bulunsa da Z ekseni CNC tornanın fener mili ekseni yani başka bir deyişle iş parçasının eksenini, X ekseni ise iş parçasının eksenine dik olarak yaptığı hareketi göstermektedir. CNC işleme merkezlerinde ise 3 temel eksen bulunmakta olup işleme merkezine göre bu değerler X, Y ve Z olarak adlandırılmaktadır. Tezgah mili yatay yani Z konumunda olduğunda Y ekseni dikey konuma geçerek tablanın tezgah gövdesine yaklaşma ve uzaklaşma hareketi Y eksenini temsil etmekte, bu durum ise daha gelişmiş ve üç boyutlu ürünleri imal etmeyi sağlamaktadır.

Cnc torna ahşap tezgahları arasında sık tercih edilen 2 eksen CNC ahşap torna genel özellikleri ile otomatik değişkenliğe sahip çift bıçak taşımaktadır. Böylece kullanıcıların bıçak değiştirme zahmetinden kurtulmalarını sağladığı gibi aynı zamanda işlemlerinin de daha hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır. En önemli kazanımı ise yapılan kaba işlemlerde fincan bıçağı kullanılır ve desen detaylarında da üçgen bıçağı devreye girerek işlemleri görece daha hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. 2 eksen torna tezgahlarında Z ve X eksen hareketi bulunmakta olup Y ekseni bulunmamaktadır

3 eksen CNC ahşap torna tezgahı, tüm torna işlemleri için kullanılabildiği için işletmeler için daha büyük bir kolaylık sunmakta ve aynı zamanda da burgu desen, iç boşaltma, montaj deliği, markalama gibi pek çok işlemi de yapabilmektedir. Y ekseni bulunduğu için de özel top bıçak hareketlerine izin veren bu ürünler, daha iyi iş parçaları çıkarmak için yüksek işleme kabiliyetine sahiptirler. Özellikle derin işçilik gerektiren alanlarda çok daha iyi sonuçlar yaratmakta ve böylece iş hacminin ve çeşitliliğinin de artmasına yardımcı olmaktadır.

4 eksen CNC ahşap torna çok daha geniş hareket ve üretim kabiliyeti sunan üründür. Tüm torna işlemlerinin yanında desen, burgu, fitil, markalama, montaj deliği gibi pek çok işlemi yapabilmektedir. Üçgen ve fincan bıçağa aynı anda sahip olmasından dolayı çok daha hızlı tornalama işlemleri için kullanılabilmektedir. Ayrıca güçlü motor özellikleri sayesinde ve gelişmiş eksenleriyle farklı bıçakların kullanımını gerektiren en ince ayrıntılara kadar olan işlemleri tek seferde yapabilme imkânı sunmaktadır. Hızlı ve pratik oluşu nedeniyle işletmelerde zamandan ve maddi giderlerden tasarruf yapmayı, üretilen ürün yelpazesini de çoğaltmaktadır.

4 eksen cnc ahşap torna makinası

CNC Tezgahı Nasıl Kullanılır?

CNC tezgahı kullanmak için CNC imalat ya da simülasyon programlarının kullanımı gerekmektedir. Bu tür programlarda öncelikle modelleme yapılması gerekir. Modelle sonrasında işlenecek olan parçanın bilgisayar ortamında test edilmesi ve daha sonra da NC dosyası olarak kayıt edilmesi gerekir. NC dosyası ise CNC tezgahına flash bellek ya da benzeri yardımcılar ile aktarılmaktadır. Eğer tüm her şey uygun koşullar oluşmuşsa ve NC dosyası testi geçmişse CNC makinesinde imalat için referans noktasına çekilir ve sıfırlama işlemi yapılır.

CNC tezgahında bulunan ekran üzerinden de isteğe bağlı olarak ek özelliklerin yanında ana ayarlamalar yapılır ve imalat işlemi onaylandıktan sonra tüm işlem sadece makineye bırakılır. En kısa ve hızlı şekilde imalatı tamamlayacak olan makinenin çalışma süresi yine de parçanın işleme şekli, işlenen malzeme çeşidi – yapısı ve kaldırılan talaş gibi pek çok özelliğe göre değişkenlik gösterebilmektedir.

CNC Tezgahlarında Bakım Nasıl Yapılır?

CNC tezgahlarının her zaman en iyi performansı sergilemesi için rutin olarak bakımlarının doğru ve dengeli bir şekilde yapılmaları gerekmektedir. Pahalı bir sistem olduğu için meydana gelecek arızaların anında tespit edilmesi ve bu sorunların giderilmesi oldukça önemlidir. Aksi durumlarda küçük olarak görülecek arızalar bile büyük boyutlara ulaşabilir ve bu da sisteme daha kalıcı ve telafisi zor hasarlar verebilir. Böylesi durumların önüne geçmek için kısa sürede hasar tespit teşhislerinden yararlanmak önemlidir. Bu şekilde yapılacak teşhiste ürünün olası arızalarının önüne geçmek için gerekli sorular sorulmakta ve makine de yanıt vermektedir.

Genelde ise CNC tezgahları oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı yapıları ile imal edilmektedir. Oluşan sorunların büyük çoğunluğu ise bakımsızlık, toz, aşırı yağlanma ve nem gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca çalışma sırasında titreşimler bazı devre elemanlarının gevşemelerine de neden olabilmektedir. Bu bağlantıların da düzenli olarak kontrol edilmesi yine makinelerin kullanım süresini uzatacaktır. Konum ölçme sistemlerinin hassas yüzeylerinin temizlenmesi ve basit şekilde toz alma işlemlerinin yapılması daha büyük sorunların oluşmasını engelleyecektir. Aynı zamanda makinenin bulunduğu ortamın temizliğine de dikkat edilmesi yine yararlı olacaktır. Günümüzde ise planlı ve koruyucu bakım olarak iki seviyede yapılmaktadır. Bu şartlar altında makinenin performansı her zaman aynı olmaktadır.

CNC Ahşap Torna Fiyatları

CNC ahşap torna fiyatları eksen aralığına ve diğer performans özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden ihtiyacı en iyi giderecek ürünün seçilmesi sonucunda fiyatlar açıklık kazanmaktadır. Cnc ahşap makineleri için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CNC Ahşap Torna

Schnirzer İletişim

Formu doldurarak bize her zaman ulaşabilirsiniz.

  Gönder
  Size yardımcı olabilir miyim?
  WhatsApp
  Merhaba,
  Size yardımcı olabilir miyim?